SidKick PICO – a végső FPGA SID ?


Open source megoldás a méregdrága MOS SID-ek helyettesítésére, ráadásul sztereó funkcióval!

Infó: SIDKick PICO github: https://github.com/frntc/SIDKick-pico

A SIDKick pico (“SKpico”) a Commodore 64 és 128 számítógépekben található SID 6581/8580 hangchipek helyettesítője, és képes emulálni az SFX Sound Expander (FM) hangkiterjesztőt is. Úgy tervezték, hogy olcsó alternatívája legyen a többi helyettesítőnek, miközben a minőség tekintetében nem kell kompromisszumokat kötni. Egy egyszerű interfészlapból és egy Raspberry Pi Pico (vagy kompatibilis klónból) áll. Az emuláció a reSID 0.16 kiterjesztett változatán alapul (a reSID 1.0-ból származó részekkel), és néhány további funkciót is tartalmaz:

  • (opcionális: bővítés a digitális lejátszási technikákhoz), vagy 6581/8580 plusz FM emuláció.
    2nd-SID cím a $d400, $d420, $d500, $d420 + $d500 egyszerre, $de00, $df00 (C128-on nincs $d500), vagy bármely cím, ha külső chip select jelet használunk (pl. Ultimate 64 lapokon).
  • paddle/egér támogatás
  • beépített konfigurációs menü (indítás a “SYS 54301″/”SYS 54333” paranccsal, C128-as módból is)
  • beépített PRG indító (“SYS 54333,0” stb. vagy a menüből)
  • két hardveres változat hangkimenettel a …
    • PWM (mono) a C64/C128 alaplapon keresztül és/vagy sztereóban egy PCM5102A-DAC-kártyán keresztül, illetve
    • onboard-DAC a C64/C128 alaplapon és/vagy line-outon keresztül.

A github oldalon mindent megtalálsz a telepítést illetően. A szett tartalmaz egy CPU risert is, amely abban az esetben alkalmazható, ha a processzorod az alaplapban socketelt – sok gyári alaplap már így érkezik, így ezzel könnyű dolgod van ilyen esetben. A MOS6510 / 8500 -t kiemeled a foglalatból, behelyezed a risert (ügyelj az irányra, a nyáklap jelzi, melyik irány van felfelé) és beleteszed a CPU-t. CSAK azokat a pin-eket kell rákábelezni a SidKick Pico-ra, amelyek szükségesek – ezek az A5 és A8, a többire nem lesz szükséged (más sztereó áramköröknek továbbiak is kellenek, de a Piconak elég ez a kettő).

Amennyiben nincs socketelve a központi CPU, két opciód van:

  • vagy kiforrasztod az alaplapról és DIP40-es foglalattal ellátod (figyelem, ez komoly, tapasztalt, chip-kiforrasztásban gyártas személyt és megfelelő felszerelést igényel!) – esetleg igénybe veszed szakember segítségét
  • vagy máshonnét húzod le az A5-A8 szignált. Alaplaptól függően több helyről is leveheted ezt a két szignált, de ehhez ún. “akasztós” csatlakozó szükséges – ez esetben forrasztani sem kell !

A SID chipek általában socketelve vannak, így mielőtt behelyezed a SidKick-et, számítógépen fel kell programoznod a Raspberry PI Pico-t. Ezt a következőképp teheted meg:

  1. Először is töltsd le a firmware fájlt a fenti github oldalról – link: https://github.com/frntc/SIDKick-pico/releases/tag/SKpico_v0.202
  2. találsz benne két mappát. Neked 0.1-es hw revíziód van, így az abban a mappában levő fájlok valamelyikére van szükséged.
  3. Csatlakoztasd a pico-t egy USB-C kábellel a PC-hez úgy, hogy a csatlakoztatás előtt a BOOT gombot nyomva tartod. Ekkor külső meghajtóként látod majd a pico háttértárát.
  4. Fogd meg azt a fájlt, amelyikre szükséged van, és szimplán másoldd át a pico-ra. (figyelem! Soha ne végezd ezt a műveletet úgy, hogy a Pico már a C64 SID foglalatban van !)
  5. Csatlakoztasd le, helyezd be a C64-be, a mellékelt kábelekkel kösd össze a megfelelő pin-eket, és mehet is az első teszt.

Néhány tudnivaló a konfigurációról:

Amellett, hogy a csomag része egy sajátkezűleg tervezett CPU signal riser kártya, Raspberry Pi Pico klónt használtam az építéshez (ezért a fekete és nem zöld színű nyák). Ennek az egyik előnye, hogy olcsóbb, mint a hivatalos modell (fontos szempont volt, hogy alacsonyan tartsam a költségeket, mert a rendkívül gyenge forint miatt eleve minden másfélszer annyiba kerül egy magyar vásárló számára, mint egy nyugat-európai retro rajongónak), másrészt van benne beépített RGB led, amely pulzál zenelejátszás közben, ha azt a firmware verziót töltöd be hozzá. A firmware verziók közti különbségről olvashatsz a github linken, de dióhéjban az alábbi három közül kell választanod, amennyiben a sztereó, erősítős kimenetet szeretnéd használni (a lila színű NYÁK) – a te revíziód 0.1-es, ezért azt a mappát kell használnod.

  • DAC_PWM: a normál DAC erősítős változat, LED és RGB nélkül
  • DAC_PWM_RGB: DAC erősítős változat, RGB leddel
  • DAC_PWM_LED: DAC erősítős változat, sima egyszínű leddel

Ezen három valamelyikét kell felmásolnod a Pico-ra, igénytől függően.

A konfigurációs menüt a BASIC-ből a SYS 54333,0 paranccsal hívhatod be. Elmenteni is ott tudod, profilozni is lehet, így a különböző beállításokat a SYS54333,0 … ,1 …. ,2 … stb. profilokba tudod elmenteni.

A SidKick Pico-val számos szuper dolgot lehet konfigurálni illetve használni, kérdés esetén a github link a mérvadó, de keress nyugodtan és szívesen válaszolok a műszaki kérdésekre.

Stinger / 2024.08.11.

0 0 Szavazat / Votes
Article Rating
Cerberus. Humanity first.
Feliratkozás / Subscribe
Visszajelzés / Feedback
guest

0 Comments
Legújabb / Newest
Legrégebbi / Oldest Legtöbb szavazat / Most Voted
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás megtekintése / View all comments
Back To Top
0
Van véleményed ? Szólj hozzá !x