Az ARMIGA Project

Sajnos egyre gyakoribb, hogy a klasszikus retro/mikroszámítógépek és/vagy konzolok az évtizedes nyüstölés és korrózió eredményeként előbb-utóbb javíthatatlanná, használhatatlanná válnak. A dolog egy természetes folyamat eredménye, amely ellen némi pénzmag befektetésével lehet védekezni (utángyártott, vagy alternatív javítási eljárások) azonban egyre inkább a szoftveres emuláció tűnik a legkézenfekvőbb megoldásnak, mert szélesebb körök számára elérhető, olcsóbb és esetenként multiplatform alternatíva is egyben.

Persze, van amikor ez nem elegendő – főleg akkor, ha egy olyan klasszikusról beszélünk, mint az Amiga – ilyenkor jön képbe a fantáziadúsabb hardveres megoldás, amely jó esetben akár még az eredeti kiegészítőkkel kis kompatibilis. Nos, a nemrégiben útjára indult IndieGoGo kampány, az Armiga projekt a kultikus Amiga 500 esszenciájának tovább örökítését tűzte ki célul, méghozzá nem is akármilyen formában: az ízléses és autentikus jegyeket viselő házban az A500-as floppy lemezeket olvasni képes meghajtó hű társaként egy RaspBerry Pi ketyeg, amely szoftveresen emulálja az Amiga 500-as hardverét, 1 MB memória társaságában. A játékfelhozatal 90%-a már tökéletes emulációt élvez, beleértve a .ADF supportot, a Disk Dump és lemezcserélgetős DiskSwap metódusokat, ám a fejlesztők további extra szoftveres funkciókat is ígérnek a finanszírozás mértékétől függően.

No de miért is részesítenénk egy alternatív megoldást addig, amíg ha nehezen is, de fellelhető az eredeti gépezet ? Legfőképp azért, mert az Armiga további extrákkal is kecsegtet, mint amilyen a HDMI kimenet, vagy a háttérben futó legfrissebb Android op. rendszer, amely alá a standard mobil applikációk mellett egy rakás hasznos Amiga alkalmazást pakoltak pluszban, így pl. az eredeti lemezekről megfelelő kópiát készítő disk image creatort is. Persze, a MálnaPC előnyeiből fakadóan a hálózati funkciók, a Google Play, az FTP és Ethernet kapcsolatok is elérhetőek, már ha nem az egyszerű, letisztult grafikus felületen turkálunk. A teljes funkció lista és hardver specifikáció elérhető a projekt oldalán – a bejegyzés írásakor 50 kerek nap van még a finansszírozás végét jelentő 140.000 USD álomhatár eléréséig, amely teljesülésekor nagyjából 140 dolláros árcímkével lehet majd hozzájutni az apró, ám annál ígéretesebb gépezethez.

0 0 Szavazat / Votes
Article Rating
Cerberus. Humanity first.
Feliratkozás / Subscribe
Visszajelzés / Feedback
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás megtekintése / View all comments
Back To Top
0
Van véleményed ? Szólj hozzá !x