JAMMA szemle – Multicartok

Az árkád Neo-Geo játékgépem felújítása közben gondolkodtam el azon, hogy mi lenne, ha a kezdetekben nem egy, hanem több játék közül válaszhatnék, ha játszani támad kedvem. A forrás ugye adott volt: az eredeti japán Neo-Geo MV-FZ01 típusú fogadóegységembe csak 1 db Neo-Geo MVS cartridge-ot (játékkazettákat) tehetek (vannak 2-4-6 slotos egységek is, de a fentebb említett típus csak 1 slotos, viszont sztereó!), így a világhálót böngészve végül két megoldást találtam: vagy beszerzek egy JAMMA csatolós Neo-Geo multislotos egységet, vagy magához a Neo-Geo-hoz hajtok fel egy ún. “multicartot”. Egyelőre az utóbbi bizonyult költséghatékonyabb megoldásnak, de folyamatban van egy később felfedezett harmadik alternatíva beszerzése is. Na de mi is az a multicart ?

A gyári Neo-Geo játékok az 1 kártya – 1 játék elvet követik, azaz: a vaskos Megabitekben mért méretes cartridge alapból csak egyetlen játék ROMset-jét tartalmazza. Nos, az idő múlásával a Neo-Geo rendszerekhez is készültek ilyen több játékot tartalmazó gyűjtemények, amelyek legtöbbször a kínai sokszorosító üzemek netes bootleg kópiákból összetákolt kalózmásolatait jelentik. Hátrányuk sokszor a gyenge hardver miatti emulációs problémában (gyakori pl. a morcosabb hardvert igénylő játékoknál az ún. “belassulás” effektus), vagy a gyér felhozatalban keresendő, amelyeket egyes játékok különböző hackelt/tört romverzióval igyekeznek felturbózni. Neo-Geo-ból az ide tartozó arcadeotaku wiki szócikk szerint számos példány létezik már, igaz összességében egyik sem tökéletes, de a  legutóbbi 161-in-1 kifejezetten használhatónak bizonyult: csupán a Sonic Wing 3 és a Last Blade 2 küszködik hardveres problémákkal.

Nekem egy ilyen 161-in-1-es multicartot sikerült vásárolnom az arcadeworlduk webshopból, és az Insert-Coin egyesületünk gépében végzett teszt alapján a feltételezések igaznak bizonyultak… a fent említett két játékból ráadásul a Last Blade reset problémáját is kiküszöbölték, így erős a gyanú, hogy ez a példány bizony már kései, v2-es javított változat, amely még stabilabb, mint elődje. A 161-es szám persze kicsit csalóka, mert valójában 91 különböző játék lelhető fel a listán, a maradék ezek “+” jelzéssel ellátott valamilyen hackelt verziója – azonban így sem kell panaszkodni a felhozatalt illetően.

A felület egyszerű és könnyen kezelhető, a bal oldali listából kiválasztva, bármelyik ABCD akciógombot megnyomva már töltődik is be a kiválasztott játék – néhány másodperc után már hallható is a jól ismert Neo-Geo szignál, majd indítható is az akció. Amennyiben váltani szeretnénk, a jól dokumentált leírás alapján nincs más teendőnk, mint 5 mp-ig nyomva tartani a Player 1 gombot és egy villanást után már a főmenüben is találjuk magunkat. A board megjegyzi az aktuális játékok hi-score listáját, sőt a kurzor aktuális pozícióját is, így nem kell mindig az 1-es számról indítani a keresést (+ lépkedhetünk oldalanként is). A listát átnézve egy egyszerű, könnyen kezelhető és remek gyűjteményt felsorakoztató multicartot kaptam a pénzemért – ugyan egy picit sok a King of Fighters verziók száma és a Metal Slug 2 is belassul kétjátékos üzemmódban (utóbbi gyári ROM hiba, a Metal Slug X orvosolja a problémát) – ettől eltekintve olyan nagyszerű játékokkal lehet elütni az időt, mint a Viewpoint, a Pulstar, a Zed Blade, az Alpha Mission 2, a Samurai Shodown sorozat, vagy Capcom vs. SNK. Nekem, mint az első Neo-Geo gépét felújító rajongónak remek kezdés volt egy ilyen kártya megvásárlása – utólag persze a kedvenceket az internetről is be lehet szerezni eredeti formában, ha a cserére érett alkatrészek megérkezte után még marad a keretből.

A Neo-Geo azonban nem az egyetlen árkád rendszer: számos egyedi technológiára épülő játék született az évek során, amelyeket ha mind ki akarnánk próbálni, sok kiegészítő mainboard, vagy adapter beszerzésére lenne szükség a beüzemelésükhöz. Bár a JAMMA (Japanese Arcade Machines Manufacturer’s Association, bővebben ITT) csatoló szabvány megszületésével született ugyan egy gyártói standard (a Neo-Geo fogadó is a JAMMA szabványt követi a sztereó hang kivételével) – némely esetben mégis kiegészíthető átalakítókra lehet szükség az egyedi rendszerekhez. Emellett az is megesik, hogy a hőn áhított játékot nem, vagy csak nagyon nehezen lehet felkutatni, és olyankor is megkérik az árát, ha sérült, vagy működésképtelen állapotú mainboardról van szó. Az ilyenek kiváltására készültek ún. JAMMA multicartok, amelyek ömlesztve, több különböző rendszerre épült játékot és azok hardveres-szoftveres emulációját tartalmazzák, az eredetivel 100%-ig megegyező minőségben. Ezekkel két probléma szokott előfordulni: a bizonytalan kínai forrásból származó modellek összeszerelése miatti magas meghibásodási ráta, és a gyenge hardver/bugos emulátorok miatti szoftverhibás játékok problémája. Az aliexpress, az alibaba és számos kínai v. európai weboldal importál különböző XYZ in 1 típusú retro árkád JAMMA kompatibilis multicartokat meglehetősen hullámzó minőségben, mégis van egy többé-kevésbé megbízható sorozat, amely a legjobbak közé tartozik mind minőségben, mind a játékgyűjtemény tekintetében. Ezek az ún. Pandora’s Box sorozatba tartozó multicartok.

Pandora's Box 3 PCB

A Pandora’s Box aktuális 3-as v2.0 kiadása szintén kínai gyártmány, azonban a jobb formából: a forrasztás megfelelő gyártósorokon történik, a rendszer lelkét egy elegendő kapacitású CPU, az ARM Cortex-A8 adja (ez található bizonyos iPhone 5 készülékekben is) – mellé pedig Hynix memóriamodulok, ST Microvezérlő IC-k, és a ROM-okat tartalmazó Sandisk/Kingston microSD kártyák társulnak. Az 520-in-1 játéklista a legjobb és legnépszerűbb klasszikusokat tartalmazza, a Pac-Man/Dig-Dug (Namco) párostól kezdve a Donkey Kong-on (Nintendo) át a Sunset Riders (Konami), vagy Cadillacs & Dinosaurs (Capcom) játékokig bezárólag. A modern hardvernek köszönhetően nincsenek már emulációs problémák, cserébe viszont van részletes menü és konfigurálási lehetőség minden játékhoz, sőt! A PB3 még a 6 gombos vezérlőpultokat is támogatja… ezt mérlegelve és az olvasott tesztek alapján kiváló második alternatíva lehet – ráadásul elég kedvező áron, nagyjából 24-28E HUF körüli összegért már rendelhető, akár 1 db-os mennyiségtől is. Következő hónapban, a Retroid Starcade születésével biztosan vásárolok egyet, és igyekszem majd leírni a tapasztalataimat…

0 0 Szavazat / Votes
Article Rating
Cerberus. Humanity first.
Feliratkozás / Subscribe
Visszajelzés / Feedback
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás megtekintése / View all comments
Back To Top
0
Van véleményed ? Szólj hozzá !x