Galactic War is coming… [Synthetic Insights #3]

Az óévet búcsúztató pezsgőpukkanás és a megannyi vidám pillanat közti örömünnep bizony magvas gondolatok egész sorát ülteti a szívekbe az újév hajnalán. A tavalyról átszökött számadások toplistáival és visszatekintőivel tarkított január egy softcore-hardcore videójátékosban is egész sornyi új, merőben izgalmas képet villant fel – a reménnyel teli várakozás örömét az új bejelentések hallatán, a parázs vitákat a fórumokon, izzadt tenyereket és dobogó szíveket a már-már szokásosnak mondható gamer-ünnepeken (E3, GamesCom, vagy a stúdió-specifikus rendezvények – vége-hossza sincs a felsorolásnak) – ahol rendszerint újabb és újabb meglepetéssel várják a kiéhezett közönséget a nagy stúdiók vezérszónokai.

Mass Effect 3 - 01.

Talán sokan igazat adtok nekem akkor, ha azt állítom: 2011 több szemszögből is nagyszerűen teljesített játék-fronton (főleg az év második felében), ráadásul az elkövetkezendő heteket-hónapokat elnézve idén még nagyobb durranásokra, új platform(ok) leleplezésére, és megannyi izgalmas kalandra van kilátásunk, mint az ezt megelőző esztendőben. A sort a milliónyi rajongó számára (beleértve engem is) egy olyan kiváló sorozat epikus jelzővel illetett záró akkordja indítja, amely már a márciusi megjelenésével harcba indulhat az év játéka titulusért (mint ahogy megérdemelten tette ezt 2009-ben is, méghozzá elsöprő sikerrel.)

A Bioware sikerklasszis játéka, a XXII. századi Űrodüsszeiaként ismert Mass Effect trilógia körül szép lassan fepörög a marketing-gépezet, amely durván alattomos, és tekintélyes kaliberű lőszerrel támadja le a hírmorzsákért áhítozó rajongókat. Ügyes húzás, vagy szimpla marketing fogás? A Kotaku mai cikkje pontosan arról elmélkedik, hogy milyen mesterien és a stílusától elvárható módon kezeli a kanadai cég az EA-n keresztüli hírek csepegtetését – elárulunk néhány dolgot, bemutatunk újdonságokat, ezzel igazolva, hogy igenis figyelembe vesszük a rajongói kéréseket, ezzel megköszönve a számtalan ötletet, amellyel még tökéletesebb terméket tehetünk le NEKTEK az asztalra.

A történetmesélés nagymestereitől egyébként zokon is venném, ha a spoiler mezejére tévednének, esetleg kockára tennék a játék esszenciájaként emlegetett sci-fi trilógia kulcsmozzanatait, a váratlan fordulatokat, a szövevényes-izgalmas sztorit, és a játékost behálózó, de legfőképp a “hihető” világban végbement változás részleteit – szerencsére ilyenről szó sincs. Ugyanaz a gameplay pálya, néhány akciódús multiplayer az újdonságokra fókuszálva, amely mellett számos Bioware TV adás közül csemegézve kutakodhatunk az újabb technikai részletekért. Mire számíthatsz, mi az ami más, több, jobb lesz a folytatásban, hogyan oldottuk meg, és íme ezek közül NÉHÁNY apróság – mindez olyan köntösbe bújtatva szól az éteren át, hogy a leginkább vágyott elemek mindenek előtt rejtve maradnak előtted, kihasználva az óriási meglepetés varázsát. Zseniális trükk. Hatásos, épphogy csak a jéghegy csúcsát láthatod.

Egyébként a Bioware Community nagyon is szemfüles a csepegtetett videóanyagok kapcsán, és ezt a stúdió is tudja jól: sokszor a friss infómorzsák tényleg csak elvétve találhatóak meg a trailerekben, mint amilyen például a Gamestop Pre-order változat, amelyben új helyszínek és ellenfelek is felfedezhetőek a képkockák között. Oké, elárulok néhányat: 0:20-nál Shepard Thessia bolygóján rohan (Asari szülőbolygó,  új helyszín), 0:43-tól Turian Husk-okat fedezhetsz fel, 0:48 és 1:09-nél pedig olyan szárnyas indoctrination áldozatokat, amelyhez hasonlókkal Grunt lojális-küldetése közben találkozhattál még a Mass Effect 2-ben… érdekesek, igaz?

A fan-service persze több oldalról is támogatást élvez, hogy segítse elviselni az alig két hónapnyi hátralevő időt: aki nem tette volna, a Tuan Kiadó jóvoltából immár magyar nyelven is elolvashatja a Mass Effect univerzumában játszódó köteteket, amelynek rajongói szempontból mindhárom kiadványa (Mass Effect: Relevation, Mass Effect: Ascension, Mass Effect: Retrobution) bőséges mennyiségű háttérinformációval szolgál a Mass Effect világáról – köszönhetően az egyik Lead Writer, Drew Karpyshyn fantasztikus képzelőerejének. Milyen volt az ifjú David Anderson és mi köze van Sarenhez? Mi vezényelte Saren Arteriust abban, hogy gyűlölje az embereket? Hogy zajlott az első kapcsolati háború, esetleg miért fújtatnak ránk a Batarianok, vagy mi az a Flotilla ? Csupa megválaszolatlan kérdés, pedig a második kötetben ismét szerephez jutó Kahlee Sandersről, az Ascension projektről, a biotikus képességek körül végzett titkos kísérletekről, vagy a Cerberusról és megalomániás fejéről, Jack Harperről (alias Illusive Man) még nem is tettünk említést. A harmadik kötet már csak olaj a tűzre, aki mindenképp tisztában akar lenni a második epizód után történtekkel, és kíváncsi arra, hogy mi lett a megszerzett Reaper technológiával és hogy milyen terveket szövöget ennek kapcsán a Cerberus a titkos laborjaiban, feltétlen szánjon időt az elolvasására – piszkosul nagy meglepetésekben lesz része. Hozzátenném, hogy a sztori a negyedik, Mass Effect: Deception kötetben hamarosan tovább szövi az elvarratlan szálakat, és a Tuan Kiadó jóvoltából ehhez is magyar nyelven férhettek majd rövidesen hozzá. Sci-fi regények tekintetében tehát abszolút el vagyunk látva tartalommal – na de mi a helyzet a képregények világával?

Nos, ezen a téren is csepeg az a bizonyos édes méz: A Bioware és a neves Dark Horse képregényház a Dragon Age mellett szép mennyiséget fialt a Mass Effect univerzumának is a négyrészes mini-sorozatoknak köszönhetően. A nívós, szerelemből készült képregények pedig pontosan olyanok, amilyeneknek lenniük kell – üres foltokat tömnek be, étvágyat csinálnak az újbóli miértek feltevéséhez, és tökéletes válaszokat adnak a minket mozgató kérdésekre. A történetírók közül a Mac Walters bábáskodása alatt készült sorozatok első négyese még Liara T’Soni Shepard maradványaiért való küzdelméről mesél (ennek folyamánya a Lair of the Shadow Broker DLC, amely a legjobban sikerült fizetős tartalommá vált az Arrival mellett), míg a második mini-széria már Illusive Man múltjáról rántja le a leplet, és az első kapcsolati háború idejére kalauzolja az olvasót. A változatos történetmesélés mellé társuló képi világ választ ad arra, hogy ki volt Jack Harper, miért olyan különleges a szeme, és mi köze Saren bátyjának, General Desolas-nak a megöléséhez, vagy a Cerberus megalapításához. A Harmadik, egyébként épp most záruló fejezet a Mass Effect Mos Eisley-jaként megismert Omega királynője, Aria T’Loak körüli szálakat feszegeti, aki bizony nem is annyira ártatlan, mint amilyennek látszik, sőt még az eredetileg Prothean bányász-állomás jövőjét is eldöntheti. A sorozat a nagy sikerre való tekintettel továbbra sem szakad meg: a történetmesélés az írói forrásnak köszönhetően csavarokkal teli, a grafikus művészek (Omar Francia és társai), illetve a script-író John Jackson Miller (KOTOR) pedig gondoskodnak arról, hogy az áprilisban induló új, Homeworld című szériának köszönhetően még a játék megjelenésével egy időben megismerhessük a rivaldafénybe kerülő James Vegát, vagy az időközben Spectre-státuszba lépő Ashley Williams parancsnokot is. Érdekesség egyébként, hogy ezúttal minden egyes epizód egy-egy csapattaggal kapcsolatos sztorit mesél el, így nagy valószínűséggel találkozhatunk az űbercool badass Garrus Vakariannal, vagy a Tech angyal szerepébe bújt Tali Zorah vas Normandy-val is a rajzmesterek történeteiben. A képregények megrendelhetőek a Things from Another World webshopjából, vagy akár az Amazonról is (én előbbit javaslom, mert olcsó a szállítási költség, és gyakorlatilag még mindegyikből van készleten; némelyik jubileumi Dark Horse borítóval is kapható, sőt: vastagkötésű kiadásban a sorozatok külön kiadványként, összefűzve is megvásárolhatóak).

További olvasnivalóval szolgálhat a hamarosan megjelenő, The Art of the Mass Effect Universe nevű kiadvány is, amely az első epizód megjelentekor elérhető, hasonló nevű képeskönyvvel ellentétben a teljes univerzum kivesézését tűzte ki céljául. Már az első is fantasztikus tartalommal bírt, a művészi art-fotókkal, a látványtervekkel, a játékban fellelhető tárgyak, élőlények, fajok, bolygók tervezési fázisaival és a számos fejlesztői komment, illeve ötlet dizájnos tálalásával a Bioware szemüvegén át is szerencsénk lehetett a Shepard világá teremtési fázisainak megismeréséhez [javaslom az ebayt felkeresni ezért a keményfedeles artbook-ért [ízelítő a linken], higgyétek el, érdemes – órákra képes beszippantani a gyanútlan olvasót]. Az új kiadvány egyébként kétféle változatban is elérhető lesz, bár nem adják olcsón: a normál kiadás 40 USD-t kóstál, a gyűjtői pedig 80 USD-be fáj a pénztárcánknak (utóbbi a most futó képregénysorozat rajz-kulisszái mögé enged bebocsátást, további 18 oldalon). Ha a Bioware Store-ból rendeled meg, az első 1000-1500 vásárló nívós és ízléses sleepcovert (dombornyomott bújtató a könyvhöz) kap ajándékba, de a képeskönyv enélkül is kiváló meglepetés lehet a harmadik epizód gyűjtői kiadása mellé. Merthogy ez is várható, már idehaza is lehet rendeléseket leadni a játék Limited Collectors Editionra, amelyből elvileg elegendő mennyiség érkezik kis országunkba. A gyűjtői kiadás természetesen tele lesz Mass Effect rajongók számára értékes csecsebecsékkel, bónusz csapattaggal, exkluzív küldetéssel, fegyverekkel, Avatar témákkal, N7-es felvarróval, mini-artbookkal és egy, a játék ízléses festésű dobozában helyet foglaló Litográfiával is. Ezeket a művészi, sorszámmal ellátott fotókat amúgy a bioware store-ból, és az ebayről is vásárolhat a lelkes rajongó, sőt: ha lemaradt valamelyikről, ITT még poszter formájában is elérhető néhány.

Mielőtt végleg elmennénk a gadget irányába, a következő fejezet gyűjtők számára készült apró relikviák beszerzéséről szól (nem, nem fizetett hirdetés, pusztán rajongói bajtársiasság, így nyugodtan ugorj át rajta, ha inkább a zenei aláfestés és a médiaanyagok érdekelnek). Ha kézzelfogható ajándékokra vágysz, nem probléma, számodra is van jó hírem: az első széria abszolút sikere után a Bioware úgy döntött, hogy a DC Direct-el felbontott szerződés után mégsem hagyja veszendőbe a második akciófigura-sorozat alanyait, így Shepard, Thane, Grunt és Tali mellett tavasszal érkezni fog Dr. Mordin Solus doki, sokak favoritja, Garrus Vakarian, Miranda Lawson, és Legion is, ráadásul már frissített Mass Effect 3 exkluzív csomagolásban. A figurák a TFAW.com, és a Bioware store webshopból rendelhetőek meg, de feltehetően Magyarországon is felütik majd a fejüket, limitált mennyiségben. Egyébként már Normandy replikák beszerzése sem akadály (annyira nem ajánlom – bár kézzel festett, a Normandy talpa nem annyira esztétikus), és érkezik egy akciós kártyacsomag is, szintén Mass Effect témájú lapokkal körítve. A legjobbak persze még mindig a különböző mintázatú és feliratú pólók és pulóverek – A Gamer365 színeiben lebonyolított PlayIT-es Mass Effect prezentációink során sokan kérdezték tőlem, hogy Baseball Sapkát, illetve N7-es pólókat milyen módon lehet vásárolni, illetve rendelni – nos, erre nyugodt szívvel ajánlhatom a TFAW, a Bioware Store, és számos külföldi aukciós oldalon fellelhető árukészletet, jómagam például a Bioware saját online áruházából-ból rendeltem őket.

Bár egy ideje már tudni véljük, a Mass Effect egyik központi komponistája, az ambient és techo beütésű dallamokért felelős Jack Wall (az ő nevéhez köthető a klasszikus főcímzene is) a második epizóddal elköszönt a Bioware-től, helyét a szintén fantasztikus zenei képességekkel megáldott, Grammy díjas Clint Mansell vette át. A lista persze számos neves zeneszerzővel folytatódik, hisz’ a zseni Sam Hulick (Mass Effect 1-2 oszlopos tag, Bring down the Sky DLC), mellett Christopher Lennertz (Overlord, Lair of the Shadow Broker DLC, Interactive Academy Medal of Honor díjjal kitűntetett zenész), Cris Velasco (God of War, Kasumi & Arrival DLC), és Sascha Dikiciyan (veterán zeneszerző, Tron, különböző ME DLC-k) is együttes erővel azon dolgozik, hogy az epikus pillanatok alá szívbe markoló, fennkölt, vagy atmoszférikus mesteri dallamok kerüljenek. Sam Hulick Mass Effect 3-ba szánt trackjeiből néhányat már online is meghallgathattok, de fanmade anyagból is akad bőven, van miből mazsolázni.

Egy szónak is száz a vége, a Bioware gőzhenger nagyban dübörög, mi pedig csak remélni tudjuk, hogy a vastag filctollal behúzott március 6-a (EU-ban március 12) igazi ünnepnap lesz mindenki számára – ezt pedig szívből kívánom minden, a blogot látogató olvasónak, Mass Effect rajongónak és videójátékos társamnak. Számoljunk együtt visszafelé 2012 egyik legjobban várt és vágyott sci-fi regéjének (Most anticipated videogame of 2012, Video Game Awards) megjelentéig – keressétek a legfrissebb híreket a Gamer365-ön is. Stay Tuned! [Synthetic Insights file #3 closed.]

[Kapcsolódó linkek: Bioware – Masseffect.com]

[Garret Lair @ Bioware ArtLair blog]

0 0 Szavazat / Votes
Article Rating
Cerberus. Humanity first.
Feliratkozás / Subscribe
Visszajelzés / Feedback
guest

1 Comment
Legújabb / Newest
Legrégebbi / Oldest Legtöbb szavazat / Most Voted
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás megtekintése / View all comments
Stinger
Stinger
12 éve

Hamarosan a multiplayer szekcióról is olvasható lesz egy összefoglaló. Szép vaskos anyag várható, igyekszem majd minden érdekességet összegyűjteni róla 🙂

Megjegyzés: A Cerberus Network hírszekció február 24-én hivatalosan is újraindul.

Back To Top
1
0
Van véleményed ? Szólj hozzá !x